UA-91259208-3
top of page

Küçük İşletmeler İçin SEO

Güncelleme tarihi: 19 Nis 2019

Yerel SEO, işinizle ilgilenmeyebilecek birçok insanı hedef alan gazete ilanları ve posta kutusuna insört bırakmaktan farklı olarak, çok daha alakalı kitleyi hedeflemenizi kolaylaştırmaktadır.Yerel SEO ile Haritaya Çıkın

SEO, mağazalar, stüdyolar veya ofisler gibi yerel işletmeler için yeni müşteriler bulmak ve etkilerini artırmak için inanılmaz bir yoldur. Yerel SEO'yla, birisi bölgenizdeki gibi bir işletmeyi aradığında sitenize arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) görünmesine yardımcı olmak için işlem yapabilirsin. Örneğin, birisi "kuaför salonu" ararsa, yakınlarda bulunan salonlarla ilgili sonuçlar gösterilir - açıkça bu yeri aramıyor olsalar bile. Yerel SEO, işinizle ilgilenmeyebilecek birçok insanı hedef alan gazete ilanları ve posta kutusuna insört bırakmaktan farklı olarak, çok daha alakalı kitleyi hedeflemenizi kolaylaştırmaktadır. Diğer bir deyişle, müşteriler doğru zamanda, sunduğunuz ürünler veya hizmetler için bulunduğunuz bölgede arama yaptığında size ve hizmetlerinize ulaşması mümkün olacaktır.


Yerel SEO Neden Önemlidir?

Bir web sitesi sahibi olarak, sitenizi yerel aramalar için optimize etmek istiyorsunuz. Bunu yapmak için Google'ın üç şeyi anlamasına yardımcı olmalısınız.

Tam olarak ne yaptığınız,

Web siteniz ne tür aramalar için ilgi çekici olabilir,

Fiksel konumunuz.

Yerel SEO, Google'ın konumunuzu ilgilendiren kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen alakalı aramalarda web sitenizi listeleme şansını artırır. Hedef kitleniz Web sitenizi Google aramalarında daha ön sıralarda bulursa, gerçek müşterilere dönüşme olasılığı o kadar artar.


Profesyonel Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Web sitenizi yerel arama için optimize etmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

1. Google My Business'a katılın:

Bu ücretsiz araç, önemli ayrıntılarınızın (adres, saatler, telefon numarası, lokasyon ve web siteniz) Google Haritalar'da listelenmesini sağlar. Müşteriler işletmeniz hakkında burada yorumları görebilir ve ekleyebilirler. Birçok değerlendirmeye sahip işletmeler Google Haritalar'da daha üst sırada yer almaya meyillidir, çünkü bu çok önemlidir.


2. Sitenizde adres bilgilerinizi optimize edin.

Konum bilgilerinizi tam olarak nerede web sitenize eklemeniz gerektiğini öğrenin. Bilgilerinizi sitenize girdikten sonra, google search ayarlarında işaretleme aracını kullanarak site içeriği ve adresinizi Google'a tanıtın.


3. Sitenizi yerel dizinlere gönderin:

Yerel dizinlerde yüzlerce veya binlerce web sitesi listelenir ve genellikle arama sonuçlarında en üst sırada yer alırlar. Yemek, alışveriş, takılmak ve konaklamak için en iyi yerleri arayan insanlar genellikle kararlarını vermelerine yardımcı olmak için bu sitelere yönelir ve bu sayede onları web sitenizi listelemek için önemli bir mekan haline getirir.


4. İletişim bilgilerinizle tutarlı olun:

Facebook, LinkedIn veya web sitenizin üstbilgi, altbilgi ve iletişim sayfası olsun, işletmenizin adını, adresini ve telefon numarasını aynı şekilde Internet'te aynı şekilde yazdığınızdan emin olun. Mümkün olduğunca gerçek adresleri kullanın ve Posta kutularından kaçının.


5. Harika bir mobil site oluşturun:

Yerel işletme arayan insanlar genellikle hareket halindeyken daha fazla kullanıcı mobil cihazlardan arama yapıyor. Bu nedenle Google'ın algoritması şu anda ilk olarak "mobil" versiyonları arıyor; bu, arama sonuçlarında daha yüksek mobil cihazlara uygun siteler yerleştirileceği anlamına geliyor. Mobil sitenizin performansını artırmak için gerekli kontrol ve optimizasyonları yapın.


6. Konumunuzla ilgili anahtar kelimeleri kullanın:

Mahalleye veya topluluğa atıfta bulunmak ve içeriğinizde kullanmak hedef kitlenize odaklanmanızı sağlar. Örneğin, YGS Kursu İstanbul'da olabilir, ancak potansiyel öğrenciler semt, ilçe veya bölgeye göre arama yapabilir. Tüm hedef lokasyonlarınızı kapsadığınızdan emin olmak için isabetli anahtar kelimeleri içeriğinize ekleyin.


7. Kişi sayfanıza bir harita ekleyin:

Bu, işletmenizin nerede olduğunu göstermenin hızlı ve kolay bir yoludur. Ziyaretçileriniz size Google puanları verebilir ve sitenizin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırabilir.


Doğru İnsanları Hedefleyin

Çoğu zaman, insanlar ürün veya hizmetler ararken öncelikle Google'a yönelir. Neredeyse herkes internete bağlanıyor ve mobil kullanım hızlanmaya devam ederken yerel arama da yapıyor. Yerel SEO, SEO bulmacanın önemli bir parçasıdır. İşletmenizi belirli, alakalı bir kitleye (gerçek müşterilere dönüşme ihtimali yüksek olanlar) yükseltmeye yardımcı olur. Bu kolay adımları uygulayarak, yerel arama sonuçlarında görünme yoluna gideceksiniz ve trafiğinizin hem çevrimiçi arttığını hem de kişi tıklama artışını göreceksiniz.


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page