UA-91259208-3
top of page

SEO Destekli Web Tasarım Neden Önemlidir?

Güncelleme tarihi: 19 Nis 2019

SEO yolculuğunuza başlamadan önce makul beklentiler belirlemek önemlidir. Bu kılavuzdaki ipuçlarını izleyerek çevrim içi bulunma şansınızı kesinlikle artırabilirsiniz, ancak sizi hiç kimse Google'da en iyi yer olarak göstereceğini garanti edemez.

SEO Destekli Web Tasarım Neden Önemlidir?

Profesyonel web tasarım yaptırdınız. Kurumsal veya kişisel web tasarım olabilir. Mobil uyumlu ve modern görünümlü. Her şey bitti mi? Hayır. İnsanlar sizin adresinizi bilmiyorsa size ulaşmalarının bir yolu olmalı. Aramalarla size ulaşabilmeli. İşte burada SEO devreye giriyor. Kısacası Profesyonel veya mobil uyumlu mükemmel bir siteniz de olsa SEO Uyumlu bir site değilse insanların size ulaşması, sitenizden ve sunduklarınızdan haberdar olmaları mümkün değil.

Her saniye, 40.000 kişi Google'da bir şeyler arıyor. Her gün 3,5 milyar arama yapılıyor. İster bir blog yazarı ya da bir dükkan sahibi olun sitenizin bu aramalarda görünmesini istiyorsunuz! Bu, SEO'nun pazarlama planınızın ayrılmaz bir parçası olması gerektiği anlamına gelir.

SEO e-ticaret web siteleri için özellikle önemlidir. Yapılan yıllık ankete göre, tüketiciler 2016'da fiziksel mağazalardan çok web üzerinden alışveriş yapıyorlar - ve tüketicilerin %44'ü doğrudan telefonlarından satın alma gerçekleştiriyor. Şahsen satın almış olan tüketiciler bile mağazaya gitmeden önce alışveriş seçeneklerini çevrim içi olarak araştırmaları daha olası.

Not:

Google, kesinlikle tek arama motoru olmamasına rağmen, en büyük arama motorudur - bizim için istatistikî referans aldığımızda diğer arama motorlarını da içerdiğini hatırlayın.
Makul Beklentileri Ayarlama

SEO yolculuğunuza başlamadan önce makul beklentiler belirlemek önemlidir. Bu kılavuzdaki ipuçlarını izleyerek çevrimiçi bulunma şansınızı kesinlikle artırabilirsiniz, ancak sizi hiç kimse Google'da en iyi yer olarak göstereceğini garanti edemez.

Az rekabetçisi olan piyasalar dışında sitenizin sıralamasını artırmak, büyük bir zaman, sabır ve bazen para gerektirecektir - bazı işletmeler bile profesyonel bir SEO uzmanı işe alırlar. Hemen herkesin bildiği gibi, zaman ve para sınırlı kaynaklardır. SEO stratejinize ne kadar yatırım yapacağınızı belirlemek ve artan web trafiği ve bu trafiği elde etmek için ne kadar zaman veya para harcamanız gerektiği konusunda karar verirken kârlı olabilecek potansiyel kazançları göz önünde bulundurun. İşletmeniz çevrimiçi satış veya tanıtım işlemlerine mi bağlı? Geleneksel reklamcılıkla veya halkla ilişkiler danışmanlığında aynı miktarda zaman ve para harcamanızdan işletmeniz ne kadar fayda sağlar? İşiniz için en iyi patlamayı nerede bulabilirsiniz?

Yüksek sıralamaya devam eden çalışmayı gerektirirken, SEO'ya zaman ve para yatırımınızın getirisi zamanla artacaktır. Siteniz yeni, bilinmeyen bir site olduğunda arama sonuçlarında görünmeye başlamanız daha zordur. Siteniz saygın bir hale geldiğinde ve bir sürü organik trafik aldığında, bakımı oldukça kolaydır.


Organik Aramanın Gücü

Kullanıcılar Google'da bilgi ararlarken, iki tür sonuç gösterilir: Organik ve ücretli. Ücretli sonuçlar reklamlar - şirketler belirli sorgular için kendi web sitelerinin SERP'ye(İlk Sayfa) gelmesini sağlamak için para ödüyorlar. Organik sonuçlar arama motorları tarafından belirlenir. Bunlar, Google'ın kullanıcının sorgusu ile en alakalı olduğunu düşündüğü sitelerdir. Organik aramaya "doğal arama" da denir.

SEO’nun sonucunu bir gecede görebilecek misin? Kesinlikle hayır. Organik SEO kesinlikle bir maratondur, bir kısa koşu değil. Google'ın robotlarının sitenizi ilgili SERP'lerde görüntülemeye başlaması haftalarca ve aylarca sürebilir - hatta bir kere derecelendirdiğinizde bile, sıralamanızı korumak için SEO'ya yatırım yapmaya devam etmeniz gerekecek. Bununla birlikte yükseldiğiniz birinci sayfayı korumak için SEO’ya yapışın, çünkü bir kez sıralamada yükseldiğinizde, harcanan zaman ve paranızın karşılığı inanılmaz olacak. Araştırmalara göre, ücretli arama sonuçlarındaki her tıklama için organik sonuçlar 8.5 tıklama üretiyor. Sıralamada ne kadar yüksek olursanız etki o kadar yüksek olur.

SEO uzmanları tarafından yapılan kapsamlı bir çalışmaya göre; “aramaların ortalama %71.33 arama motorunun ilk sayfasında bir organik tıklama ile sonuçlanır. İkinci ve diğer sayfalar tıklamaların yalnızca % 5.59'unu alıyor. Yalnızca ilk sayfada, en iyi beş sonuç tüm tıklamaların % 67.60'ını ve 6 ila 10'luk sonuçların sadece % 3.73'ünü oluşturduğunu " belirtiyorlar.


Ücretli Reklamcılık -SEM (PPC)

Sabrınız güçlü değilse, PPC reklamcılığına (tıklama başı ücret ödenmesi) yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Kısa koşu olarak düşünebilirsiniz. Baş döndürücü sonuçların hemen olmasıdır. Tıklama başına Google'a belirli bir miktarda ödeme yapın ve web sitenizi SERP'nin üst kısmına, "terfi alan" bölümüne de olsa, hemen yerleştireceklerdir. Fakat organik SEO'ların aksine, PPC'ye yatırım yapmanın hiçbir birikimi yoktur. Bugün veya yarın bir PPC kampanyasında para harcıyorsanız, arama sonuçlarında görünmek isterseniz bir hafta sonra veya bir ay sonra da orada olmak için yine yatırım yapmanız gerekir. Organik SEO'nın aksine, PPC size zamanla artan bir değer sunmaz.


SEO'nun Anahtarı: Sabır

Sıralamanızı iyileştirmek zaman alacaktır. Organik SEO bir maratondur. Dünyanın en iyi SEO uzmanları dahi Google'ın algoritmalarını aşamaz ve sitenizi belirli bir arama kelimesi için ilk gösterilecek şekilde ayarlamayı garanti edemez. Botların siteleri dizine eklemesi, yeni bağlantılar ve artan trafik notları alması için zaman gerekiyor ve bir web sitesini SERP'lerde daha yukarıya yerleştirmeye başlıyor.

SEO, gayretli ve tutkulu webmaster'a ödül verir. Doğru arama kalıplarını bulursanız o zor ilk sayfa elde edilebilir. Sahipleri zaman ve enerjilerini ayırmaya istekli olsalar, küçük işletme web siteleri büyük rakiplerinden daha üstün olabilir.

Arama motoru sonuçları ve arama motorlarının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi mi istiyorsunuz? Blogumuzu takip edin!


16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page